Main menu

N:o 42, syksy 2013

kansiHyvä lukija!

Vuonna 2013 on juhlittu Richard Wagnerin ja Giuseppe Verdin 200-vuotisjuhlavuotta. Wagnerin kunniaksi järjestettiin Helsingissä hänen syntymäpäivänään konsertti- ja esitelmätilaisuus sekä syksyllä kansainvälinen symposiumi. Tässä Wagneriaanin numerossa käsitellään myös Verdiä. Suomennoksena julkaistaan Peter Bassetin esipuhe kirjasta 1813 Wagner & Verdi.

Tristan ja Isolde esitetiin Kansallisoopperassa ensimmäistä kertaa 40 vuoteen. Esityksen arvostelujen lisäksi tässä lehdessä on Brangänen roolin esittäjän, Kansallisoopperan taiteellisen johtajan Lilli Paasikiven haastattelu.

Bayreuthin uusi Ring-produktio on jälleen saanut osakseen niin ihailua kuin paheksuntaa. Bayreuthissa vieraili myös Wagner-seuran stipendiaatti Tiina-Maija Koskela.

Wagneriaani, c/o Agricola-kustannus
Hämeenkatu 20, 20500 Turku

ISSN 1455-2582
Julkaisija/Publisher: Suomen Wagner-seura ry
Vastaava toimittaja ja taitto / Editor-in-chief and AD: Robert Storm
Painopaikka / Printing: Kirjapaino Gosmo Oy, Turku

Wagner ja Verdi 200 vuotta

Haastatteluja

Bayreuth 2013

Wagner-esityksiä maailmalla

Suomen Kansallisooppera

Uusia julkaisuja