Main menu

Wagneriaani

wagneriaani53 kansiSuomen Wagner-seura on perustamisestaan lähtien julkaissut kaksi kertaa vuodessa ilmestyvää jäsenlehteä. Vuoden 1997 alusta lähtien lehden nimi on ollut Wagneriaani. Julkaisu sisältää mm. jäsenten omia Wagner-artikkeleita, uutisia, käännösartikkeleita sekä Richard Wagnerin kirjoituksia. Lue lisää

Kirjat ja levyt

Uuden vuosituhannen RingTilauslomakkeella voit tilata Wagner-aiheisia kirjoja ja levyjä, esim. suomenkielisen oppaan Wagnerin Nibelungin sormukseen (Jäsenhinta 12 € + postitus 2 €, muille 25+2€). Tuotteet esittelyteksteineen löytyvät tästä.

Hyvä Suomen Wagner-seuran jäsen

Seuramme järjestää myös ensi kesänä kesämatkan  ke 13. -  ma 18.7.2016. Tällä kertaa jäsenmatkamme suuntautuu Itävallan Erlin TIROLER FESTSPIELEN Wagner-festivaalille, jossa nähdään koko Ring  neljässä päivässsä, kapellimestarina Gustav Kuhn. http://www.tiroler-festspiele.at/en/summer/tyrolean-festival-erl/philosophy/

LENNÄMME FINNAIRILLA:

H
Ke 13.7.16 Lento Helsingistä klo 08.00 saapuminen Müncheniin klo 09.30
Ma 18.7. Paluu Münchenistä klo 18.40, saavutaan Helsinkiin klo 22.05

T
Ke 13.7.16 Lento Turusta  klo 06.15 Helsinkiin klo 06.50, sen jälkeen yhdytään Helsingin pääryhmään, eli jatkolentomme on Finnairin lento  Helsinki München klo 8.00 – 9.30
Ma 18.7. Paluu Münchenistä Helsinkiin klo 18.40 – 22.05 Paluu Turkuun Helsingistä lentäen klo 23.45-00.20 (Turussa perillä ti 19.7)

Matkan hinta kahden hengen huoneessa (ilman oopperalippuja):

Helsingistä on 995 e/hlö + 1 hengen huonelisä +95 e/hlö
Turusta lentäen 1105 e/hlö  + sama 1 hh lisä   (Turun lento edellyttää väh 8 matkustajaa)

Matkan hintaan sisältyy lennot, majoitus, aamiainen, kenttäkuljetukset perillä, kuljetukset oopperaan (kesto n 15 min) ja kaupunkivero. Hintaan kuuluu myös sisäänpääsy näijhin nähtävyyksiin:

- Kufsteinin linnaan ja näköalahissiin sekä
- sisäänpääsy Riedelein lasimanufaktuuriin  jossa saksankielinen opastus ja multimedia show.

Jos olet Turun sedulta etkä halua jatkolentoa Turku-Helsinki-Turku,  eli siis haluat tulla mieluummin Helsinki-Vantaan kentälle esim. kenttäbussilla tai omalla kulkuneuvolla, niin ilmoittaudu Helsingin ryhmään H.

Hotelli

Asumme Kufsteinin kaupungin keskustassa kävelykatualueella Andreas Hofer**** nimisessä hotellissa, jossa on mm. ilmainen WiFi. Tietoja siitä löytyy esim. täältä https://www.google.fi/search?client=opera&q=andreas+hofer+hotel+kufstein&sourceid=opera&ie=UTF-8&oe=UTF-8

Hotelli on perustetttu 1900-luvun alussa. Siinä on nyt kaikki mukavuudet,  huoneet ja ravintola on restauroitu 2013 ja 2014. Ravintolassa on tarjolla useita perinteisiä Tiroolin ruokia ja hyviä viinejä. Ulkona on myös rauhallinen ja vihreä ”atrium”-puutarha. Kufsteinin rautatieasema on 550 metrin päässä. Junalla (päärata kulkee Kufsteinin läpi) voi käydä halutessa esim Saltzburgissa, jos ehtii. Erliin on 15 min ajomatka.

Erlin Ring esitetään Passionsspielhausissa, Tiroler Festspiele Erl

Das Rheingold To 14.07.2016, klo 19
Die Walküre Pe 15.07.2016, klo 17
Siegfried La 16.07.2016, klo 17
Götterdämmerung Su 17.07.2016, klo 17

Meillä on paikkoja kolmesta hintakategoriasta, joka ilta sama paikka.                                                                   
Alla on lippujen tilauskoodit (O1, O2 ja O3) hintoineen.

O1
Kalliin hintaluokan oopperaliput permannolta, melko keskeltä katsomoa rivit 3-12 à 120 e/ilta, eli koko Ringin hinta on 4 x 120 e = 480 e.  Näitä lippuja on rajoitettu määrä. Niitä myymme varausjärjestyksessä.

O2
Keskihintaiset liput permannolta rivit 9-22 hieman laidassa à 95 e/ilta eli koko Ringin hinta on 4 x 95 e = 380 e (valtaosa lipuistamme ovat näitä lippuja)

O3
Halvat liput permannon takaosan rivin 24 laitapaikoista à 55 e/ilta eli koko Ringin hinta on 4 x 55 e = 220 e  

Pyydämme ilmoittautumaan ensi tilassa matkanjohtajalle Peter Häggblomille sähköpostitse peter.haggblom@kolumbus.fi (helpointa leinee vastata tähän e-viestiin) puh tarvittaessa 041 502 3984. Kerro siinä tuletko lentäen Helsingistä (H) vaiko Turusta (T)  ja kerro myös oopperalipputoiveesi (O1, O2 tai O3).

Saatuasi vahvistuksen, maksa heti, kuitenkin viimestään 28.10 mennessä viitenumerolla 505 seuran ÅAB:n tilille  FI67 6601 0001 2050 46 ennakkoa seuraavasti:

Ennakkoa matkan hinnasta:

H  200 e
T   205 e
+ mahd 1hh lisä = + 10 e

tähän ennakkomaksuun lisätään oopperalippujen koko hinta, eli kategoriasta riippuen O1 à 480 e, O2 à 380 e tai O3 à 220 e. Tämä koska joudumme lunastamaan oopperaliput vielä lokakuun aikana. (Eli jos tulet esim Helsingistä ,asut 1 h huoneessa ja olet varannut O2 oopperalipun maksat ennakkona  200+10+380 = 590 euoroa)

Peruutuksen sattuessa: Jollei tilalle saada toista matkustajaa niin ennakkoja pääsääntöisesti ei voida palauttaa. Kehotamme kaikkia huolehtimaan matkavakuutuksesta, jossa on myös peruutusturva esim. oman tai läheisen ihmisen sairauden takia.

Jos haluat maksaa heti koko matkan hinnan oopperalippuineen saat vähentää kokonaishinnasta - 5 e /hlö.

Loppumaksu erääntyy 26.4.2016 ja maksetaan  oma-aloitteisesti samalle Suomen Wagner-seuran tilille ÅAB, FI67 6601 0001 2050 46   Kaikki muutkin maksut tehdään oma-aloittiesti näiden ohjeiden mukaan. Erillistä laskua tai pankkisiirtoa niistä ei tule.

Koska paikkoja on rajoitetusti varaus kannattaa tehdä mahdollimman nopeasti ja viim. 28.10.2015 mennessä. Lippuja myydään vain jäsenille ja varaamisjärjestyksessä. Jäseneksi voi ilmoittautua ilmoittautumisen yhteydessä (jos on samaa perhettä niin perhejäsenyys maksaa vain 10 e)

Vastaavana matkanjärjestäjänä toimii Pohjolan Matka.

Iloisin matkaterveisin

Peter Häggblom, Erlin matkan matkajohtaja, kysykää jos on epäselvää
peter.haggblom@kolumbus.fi
041 502 3984

PS Meillä oli oikein mukavat ja onnistuneet jäsenmatkat lokakuussa Minskiin (26 hlö) ja heinäkuussa Sofiaan (52 hlö).

Tässä tietoja produktiosta englanniksi:

Tyrol festival Erl presents a Ring cycle in the next summer season 2016 - on four days in arow from Thrusday to Sunday following the original wish of the composer for his four masterpieces. And of course we will offer English surtitles like we did 2015 for the first time. But be quick in reserving your tickets for ther might be only one Ring cycle next year.

In deutscher Sprache mit deutschen und englischen Übertiteln.
Sängerinnen und Sänger der Accademia di Montegral
Wotan Michael Kupfer, James Roser
Donner Frederik Baldus, Nicola Ziccardi
Fricka Hermine Haselböck, Svetlana Kotina
Loge Ferdinand von Bothmer, Johannes Chum
Froh Ferdinand von Bothmer, Iuri Ciobanu
Freia Joo-Anne Bitter, Susanne Geb, Martina Bortolotti
Fasolt Franz Hawlata, Z. Edmund Toliver
Fafner Michael Doumas, Andrea Silvestrelli
Alberich Thomas Gazheli, Michael Mrosek
Mime Giorgio Valenta, Wolfram Wittekind
Erda Rena Kleifeld, Alena Sautier
Woglinde Yukiko Aragaki, Atsuko Koyama
Wellgunde Michiko Watanabe, Carolin Neukamm
Floßhilde Junhua Hao, Misaki Ono

Orchester der Tiroler Festspiele Erl
Musikalische Leitung und Regie Gustav Kuhn